Yüksek İstifleme JumboFlex High-Stack - Kullanıcı Deneyimi

Eugster / Frismag AG, tanınmış markalara yönelik kahve makineleri geliştirmekte ve üretmektedir. İsviçreli şirket, daha önce kahve makinelerini paletler üzerine, üretimin sonunda herhangi bir teknik destek olmadan yüklemek zorunda kalan çalışanları için ergonomik bir kaldırma yardımı arıyordu. Şirket sonunda Schmalz'ı ve vakumla kaldırıcısının özel bir versiyonunu buldu.

Paketlenmiş otomatik kahve makinesini konveyörden palete kaldırmak için Eugster / Frismag, Schmalz'dan vakumlu kaldırıcı ve alüminyum vinç sistemi
Operatör kolunun uzunluğu ve yüksekliği ayrı ayrı ambalaj boyutuna ve istifleme yüksekliğine göre uyarlanır.
Eugster / Frismag personeli artık JumboFlex-50 Yüksek Yığın olmadan istiflenmeyi hayal edemez.
JumboFlex High Stack, kahve makinelerinin ergonomik ve güvenli bir şekilde istiflenmesini sağlar.
Eugster / Frismag'daki herkes projeden tamamen memnun.

İstatistiksel olarak kahve tüketimi söz konusu olduğunda, Almanya komşularının gerisinde kalıyor: İstatistik portalı Statista'ya göre, İsviçre'nin tükettiği kişi başına düşen 7,9 kilo çiğ kahve, Almanlar tarafından tüketilen miktardan 2,4 kilo daha fazla. İsviçre sadece kahve miktarıyla üstünlüğü sınırlı değil. Ülke aynı zamanda ünlü otomatik kahve makinesi üreticilerine de ev sahipliği yapıyor. Ancak en büyük üreticilerden birinin adı en az bilinenlerden biridir: Eugster / Frismag.

Şirket, 1976 yılında Romanshorn'da Arthur Eugster tarafından kuruldu ve ilk olarak yumurta kazanları ve waffle cihazı gibi ev aletleri üretti. 1978'de kardeşi Markus takıma katıldı ve ürün yelpazesine kahve makineleri ekledi. Bugün Eugster / Frismag AG, tanınmış üreticilerin birçoğunun ortağı olup, beş fabrikasında tam otomatik kahve makineleri ve kahve kapsül makineleri geliştirmekte ve üretmektedir - üçü İsviçre'de, ikisi de Portekiz ve Çin'de. Cihazlardan talep edilen yüksek kalite standardı, 2015'ten beri daimi Yalın Yöneticiler tarafından sürekli iyileştirilen, şirketin ileri üretim süreçlerine yansıtılmaktadır.

Anahtar kelime: Önleme

Jasin Zekiri, Constance Gölü'ndeki Romanshorn fabrikasındaki tüm yalın projelerden sorumludur. Amaç, sadece prosesleri hızlandırmak değil, gereksiz faaliyetlerin tespiti ve bunlardan kaçınmak olduğunu da açıklıyor. “Efor sarfetmeden çalışmak, sonuçta maliyet düşüşüne ve personel sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye neden olur.” Lojistik süreçleri incelerken, zayıf bir noktaya dikkat çekti: “Üretim sonunda, 40 kilograma kadar olan yaklaşık 200 karton kutunun herhangi cihaz kullanılmadan paletin üstüne paketlendiğini tespit eder. ”Bu noktaya kadar herhangi bir özel şikayet veya olay olmamasına rağmen, Yalın Müdür, kahve makinelerinin teknik olarak daha karmaşık ve daha ağır hale gelmesi nedeniyle burada harekete geçilmesi gerektiğini gördü. Zekiri, “bu durum engellemek için bir çözüm düşünüyoruz: Bir kaza olursa, herhangi bir çözüm çok geç olurdu” diye açıklıyor. Şirket, çalışanlarının sağlığına büyük önem vermektedir. Bu düşünceyle, iş süreçlerini mümkün olduğunca ergonomik hale getirmeye odaklanmaktadır.

Prosesi iyileştirme konusunda destek sağlamak için bir robot kullanma fikri, sorumlu kişiler tarafından hızla reddedildi. Zekiri, “proses için uygun olmayacağı” diye açıklıyor. Bunun yerine, proje ekibi odağını vakumla kaldırma cihazlarına yöneltti ve karton kutuların kaldırılması ve istiflenmesi için Schmalz'ı bulduğu ve ergonomik vakumla kaldırma çözümleri araştırdı. Asıl zorluk, paletleri yükleyen personelin sırtlarını zorlamadan üst sıralara ulaşabilmeleriydi. İsviçre'deki Schmalz GmbH Teknik Danışmanı Christian Fluri, “Manuel vakumla kaldırma yardımında bile, en yüksek istifleme seviyesi genellikle 1.70 metre civarındadır” diyor.

Yeni Konsept Etkileri

Nisan 2018’deki EMPACK ticaret fuarına yapılacak bir ziyarette proje başladı. Schmalz’ın fuarda sunduğu çözümlerden biri de yeni JumboFlex High-Stack oldu. Bu vakumla kaldırıcı, çalışanların 2,55 metre yüksekliğe kadar 50 kilograma kadar olan ürünleri ergonomik olarak istiflemelerini sağlar. Jasin Zekiri, “Daha önce böyle bir konsept görmemiştik ve doğru çözümü bulduğumuzu anında biliyorduk” diyor. Bundan kısa bir süre sonra, Eugster / Frismag temsilcileri, cihazı Almanya'nın Glatten kentindeki Schmalz'da tekrar kapsamlı bir şekilde test etti ve şirket, ergonomik vakumlu kaldırıcının yeni versiyonunu İsviçre'deki ilk müşterisi oldu. Vakumla taşıma cihazı JumboFlex High-Stack'ı, 2.55 metreye kadar çalışma yüksekliğine ve 2 x 5.5 metre çalışma alanını kaplayan alüminyum bir üst vinç ile birleştirir.

Personel hızlı bir şekilde vakumlu kaldırıcının faydalarına fark etti. Zekiri, “Kesinlikle bir alıştırma dönemi yaşandı” diyor. JumboFlex High-Stack, sezgisel kullanım konsepti sayesinde kullanıcılar memnuniyeti ni kazandı. Vakumlu kaldırıcıyı kontrol etmek için ergonomik tek elle kumanda edilebilen ünitesinin yanı sıra, ek bir buton ile, örneğin iş parçasının yüksekliğini ince ayarlarken vakum hortumlu kaldırıcıyı ikinci el ile yönlendirmesi kullanımını daha da kolaylaştırır. vakumla taşıma cihazını kademesiz ayarlanabilir ve bu nedenle her operatöre göre ergonomik olarak ayarlanabilmektedir. “Çalışanlarımız cihaz hakkında bir fikir edindikten ve kullandıktan sonra, cihaz olmadan çalışmayı hayal edemiyorlar” diyor Manager.

Bununla birlikte, yanlış bir varsayımı temizlemek zorunda kaldı: “Sürecin daha hızlı olmasına rağmen çoğu personel- ancak amaç meslek hastalıklarından korumak ve hastalık vakalarını önlemek için ergonomiye odaklanmaktı.” Bu, Yalın Yönetim'in arkasındaki gerçek kavramı göstermektedir. : Karton kutular daha yüksek veya daha hızlı istiflenmemiş olsa da, vakumlu kaldırıcı prosesi önemli ölçüde optimize etmiştir. Ergonomik iyileşme, hem çalışan sağlığına hem de motivasyonlarına olumlu yönde etki etti.

Yalın Yönetici, Schmalz ile işbirliğini olumlu şekilde değerlendirir: Sorunlarını çözme konusunda, şirket her zaman Eugster / Frismag'ın kaygılarıyla ilgileneceğini gösterdi. Zekiri, “Onlara gösterdiğimiz inancın haklı olduğu kanıtlandı ve herhangi bir zamanda Schmalz ile başka bir projede çalışmaktan memnuniyet duyacağını belirtti.”