Digital Fabrikalar İçin Taşıma Sistemi

Fabrikalarda dijitalleşme artıyor ve manuel taşıma sistemleri de bundan etkilenmektedir. Giderek daha fazla talep gören özelleştirilmiş ürünler gittikçe daha karmaşık proseslere işlem görmektedir - ve bunun sonucunda da malların taşınması kullanma şeklimizin de uyum sağlaması gerekiyor. Akıllı taşıma cihazları bu artan karmaşıklığı yönetilebilir hale getirmede önemli bir rol oynamaktadır. Cihazın ve operatörün birbirleriyle etkileşime girme şeklini değiştiriyorlar: taşıma cihazları, asıl taşıma işlemini kullanıcı için çok daha kolay hale getiriyor ve ayrıca bir dizi ek görev üstleniyor. J. Schmalz GmbH, olası tüm senaryolar için doğru cihazları sunmaktadır - örneğin, dijital fabrika için yeni bir kaldırma cihazı sınıfı olan kollobratif dengeleyici SRBC.

Kollobratif SRBC ile Schmalz, baştan sona dijital üretim ortamında kullanılmak üzere tasarlanmış tamamen yeni bir kaldırma cihazı sınıfı geliştirdi.
Kollobratif halat dengeleyici SRBC, operatörün hareketlerine tepki verir: yükü bir düğmeye basmadan kaldırmak, indirmek, döndürmek ve hareket ettirmek.
Michael Schlaich, İş Geliştirme Süreç İşleme Sistemleri Başkanı

Otomotiv endüstrisi öncüdür: iki araba aynı değildir. Her biri, örneğin, renk, ekipman ve sürücü yapılandırması açısından özelleştirilmiştir. Her geçen gün artan farklı değişkenler veya daha kısa yaşam döngüleri gibi zorluklar, değer zinciri boyunca tüm süreçlerde daha fazla talep görüyor - taşıma dahil. Sürekli değişen iş parçaları, ağırlıklar ve toplama ve bırakma istasyonları, operatörlere ve taşıma cihazlarına yerleştirilen gereksinimleri daha da artırır: taşıma işlemi saniyeler içinde kullanılmazsa, birkaç dakika içinde taşınan iş parçasının yapılandırmasına uyarlanmalıdır. Aynı zamanda, odağın diğer alanlarda olduğu birçok uygulama vardır - örneğin güçlü dinamikler. Gerçek şu ki, şirketler çok çeşitli kullanım senaryolarına uyum sağlamak zorunda kalıyorlar. Bireysel uygulamanın kendisi de ilgili taşıma teknolojisinin ne kadar dijital veya akıllı olması gerektiğini belirler.

İş Geliştirme Süreci İşleme Sistemleri Müdürü Michael Schlaich, “Kaldırma cihazlarımız ve vinç sistemlerimizle, olası tüm senaryolar için mükemmel çözümü sunuyoruz” diyor. Şirket, örneğin daha hafif yüklerin yüksek devir frekanslarında kullanılması gerektiğinde kullanılan cihazlar sunar. Akıllı fonksiyonlar, bu tür cihazlarda giderek yaygınlaşıyor: iş akışlarını ve servis işlemlerini optimize etmek için kullanılabilecek işlem ve çıktı bilgilerinden gerçek zamanlı verileri kaydedebiliyorlar. Ekranlar, önleyici bakımın ne zaman önerileceğini belirleyebilecek filtre durumu ve çalışma saatleri hakkında bilgi sunarken, bir iş parçasının güvenli bir şekilde tutturulup tutulmadığına dair bilgiler, işlem sırasında kullanıcıya doğrudan yardımcı olur. Bu akıllı cihazlar ayrıca istatistikler ve ileri değerlendirme için taşınan iş parçası sayısı hakkında veri toplar ve depolar - ideal olarak doğrudan operatörün akıllı telefonuna bu bilgileri iletir.

Manuel taşıma sistemlerini yeniden düşünmek

Geleceğin üretim süreçleri giderek yeni sistemlere, yapılara ve prosedürlere dayanmaktadır. Bu nedenle, Endüstri 4.0'ın taşıma teknolojisi açısından tam potansiyelini kullanabilmek için tamamen yeni bir cihaz sınıfına ihtiyaç duyulmaktadır. Kollobratif dengeleyici SRBC ile Schmalz, bunu bir adım daha ileri götürdü ve sıfırdan dijital bir üretim ortamında kullanılmak üzere tasarlanmış tamamen yeni bir kaldırma cihazları sınıfı geliştirdi. Bu bağlamda, “ kollobratif”, mevcut bir aygıt sınıfına akıllı işlevler eklemekten çok daha fazlasını ifade eder. Bir dereceye kadar, yenilikçi elektrikli balansör, kullanıcının ne düşündüğünü tahmin eder. Dahası, elinden işe alır ve aynı zamanda aktif olarak hataları önler, böylece işlemlerin güvenliğini arttırır. Michael Schlaich, “Sistem tam olarak farklı durumlarda ne yapması gerektiğini biliyor” diyor.

Schmalz'ın yeni balansörü, 80 kg'a kadar olan iş parçalarının dinamik olarak devreye alınması veya hassas bir şekilde yerleştirilmesi gereken tüm uygulamalar için idealdir. Farklı malzemelerin taşınması için mekanik, elektrik, pnömatik ve vakumlu tutucular ile sisteme adapte edilerek taşıma işlemlerinde kullanılabilir. Cihaz, operatörün hareketlerine bağlı olarak çalışır: biri motorda, biri araba için, diğeri kaldırma için olmak üzere üç motor - kullanıcının neredeyse hiç çaba sarf etmeden yükleri hareket etmesine ve frenlemesine yardımcı olarak olağanüstü ergonomiktir. Operatör, bir düğmeye bile basmadan yükü kaldırabilir, indirebilir, döndürebilir ve hareket ettirebilir. SRBC, operatörün kılavuzu nasıl tuttuğuna bağlı olarak istenen hareket yönünü tespit eder ve destekler. Dahası, belirtilen dönme sınırlarına uygundur: her tutucu için çalışma alanları tanımlanabilir, bu da çok uzadığında ortaya çıkan hasarı ortadan kaldırabilir. RFID tabanlı tutucu tespiti sayesinde, balansör, her zaman hangi tip tutucuların bağlandığını bilir.

Akıllı sistem fonksiyonları

Ayrıca, balansör SRBC, örneğin, çalıştığı saat sayısı veya izin verilen maksimum yük gibi önemli işlem parametrelerini otomatik olarak okur. Kapsamlı bir yazılım paketi, operatörün eldeki göreve tam olarak konsantre olmasını ve sistemin sezgisel olarak çalışmasını sağlar. Yazılım nesnelerin kaldırılıp kaldırılamayacağını kontrol eder, sınırları tespit eder ve uzunlamasına hareketin dinamiklerini iş parçasının ağırlığına uyarlar. Uygulamaya bağlı olarak, ek güvenlik işlevleri de sunabilir: örneğin, operatörler yalnızca belirli bir vakum seviyesine ulaşıldığında vakum tutucu ile yükleri alabilir. Dahası, cihaz bir yükün düşmesini imkansız hale getirir. Kullanıcı, sistem sınırlarını ayarlayabilir, farklı bir parametrelere göre konumu seçebilir veya doğrudan kumanda ünitesinden farklı bir taşıma türü seçebilir. Michael Schlaich “Bu, örneğin, kullanıcının kırılgan bir cam tabakayı dikkatlice ve tam olarak konumlandırabileceği ve daha sonra derhal kurulum yerinde bir bileşen çerçevesini hızla kaldırabileceği anlamına gelir” diyor. Taşıma sisteminin tüm özellikleri, işlenen parça için olduğu kadar operatör için de basit ve hepsinden önemlisi güvenli kullanım sağlamak amacıyla, kullanılan nesneler temelinde uyarlanabilir.

Dijital fabrikanın bir parçası

Schmalz, artan dijitalleştirme gereksinimlerini karşılamak için yeni taşıma sistemini tasarladı: çeşitli sensörlerle donatılmış olan sistem, bir dijital işlem ortamına entegre edildiğinde IO-Link ve EtherCAT aracılığıyla sağlanacak olan durum ve performans verilerini toplar. Bu, sistemi bir bütün olarak iyileştirecek durum izleme ve kestirimci bakım gibi fonksiyonlara izin verir. Sistem, kullanıcıyı doğrudan kumanda ünitesine entegre edilmiş ekran üzerindeki olası hatalara karşı uyarır. Kısmen otomatikleştirilmiş taşıma sistemi sadece işyerini daha ergonomik hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda tüm işlem zinciri boyunca güvenliği arttırır. Michael Schlaich, “Tüm bu işlevlerle, dijital üretim ortamındaki işleme süreçlerinin optimizasyonu ve entegrasyonu için tamamen yeni fırsatlar araştırıyoruz” diyor.