Schmalz'ın 100 Yılı

Özellikle piyasalardaki sürekli değişim her zaman işi takip eden bir öğe oldu. Ürün kullanım ömrü sınırı ve teknolojideki değişimin uygulamadaki anlamı Schmalz'a birçok kere yeni zorluklar çıkardı.

Schmalz Rasierklingenfabrik'in (tıraş bıçağı fabrikası) Glatten, Almanya'da kurulması

Her şey 1910 yılında Johannes Schmalz'ın yüksek kaliteli tıraş bıçakları için dizayn ettiği bir makineyle başladı. Fabrika müdüründen aldığı bir ödülle motive olan Johannes Schmalz, yüksek kaliteli tıraş bıçakları üretmek için bir makine geliştirdi. Beklediği takdiri almayınca hırslı yatırımcı saat fabrikasını bırakmaya karar verdi. Fikirlerini uygulamak için şimdiki Glatten'da şirket genel merkezinin bulunduğu yerde bir su çarkıyla tahrik edilen bir yağ değirmeni satın aldı ve Kasım 1910'da Schmalz Rasierklingenfabrik'i kurdu.

Kara Orman'ın becerikli yerlisi başlangıçta tıraş bıçakları için taşlama ve cilalama makinesi dahil olmak üzere tüm önemli makineleri kendisi geliştirdi ve inşa etti. Ancak şirket neticede ilerleyen yıllarda sürekli büyümeyi devam ettirmek için yeni makineler satın almak zorunda kaldı. Şirketin 1920'lerde satın aldığı dakikada 70 tıraş bıçağına kadar işleyebilen otomatik bıçak paketleme makinesi bu noktada gelişmesinin ne kadar dinamik olduğunu göstermektedir. Bu esnada, şirket kurucusu ayrıca Türkiye ve Rusya'da ilk temaslarını da yaptı. Kısa bir süre sonra Çin ve Afrika'ya büyük miktarda tıraş bıçağı ihraç etmeyi başardı.

Sonunda 1938 yılında Glatten'da Glattis tıraş bıçağı şirketi doğdu. Schmalz, terimi marka adı olarak kaydettirdi. Şirket, ayda 600.000 adete kadar tıraş bıçağı satışıyla onlarca yıl boyunca oldukça başarılı oldu.  

Taşıma ve Havaalanı Rampası Ekipmanı Dönemi

İkinci Dünya Savaşı sonrasında elektrikli tıraş makinesinin çıkması şirketin tamamen yeni bir yola girmesi gerektiği anlamına geldi. Bu esnada şirket kurucusunun oğlu Artur Schmalz şirketin sorumluluğunu devraldı. Mühendis, çevrede bulunan tarlalarda traktör kullanımının giderek arttığını ancak bunlar için henüz doğru römorkların bulunmadığını fark etti. Sonuçta daha okuldayken sevk ve idare sistemleri alanındaki bir teknik yarışmayı kazanmış olan genç genel müdür dik yamaçlarda sürüş için ideal olan Schmalz Kipper'i geliştirdi. Patenti alınmış bu üründe kullanılan destek tekerleğine doğrudan sahip oldu.  Takip eden yıllarda Artur Schmalz şirketin ürün serisini tarım ve endüstriyel sektörler için diğer yenilikçi  taşıma ekipmanları dahil ederek genişletti.  Şirketin başarısı Alman federal demiryolu ve posta servisinden gelen siparişlerle devam etti. Planör tutkunu aynı zamanda dikkatini havaalanlarının taşıma gereksinimlerine doğru çevirdi. Çok geçmeden şirketi özel bagaj arabaları, mobil benzin istasyonları ve kokpit rampaları üretiyordu. Schmalz zaman içinde neredeyse Almanya'daki önemli havaalanlarının tümüne ve Paris'teki havaalanına araçlarını tedarik etti.

1960'ların başlarında boya kurutma arabası üretimin yeni ve önemli odağı haline geldi. Bu arabalar mobilya parçalarını verimli şekilde kuruttu ve özel üretim aşamaları arasında depolama imkanı sağladı. 1970'lerin başında Schmalz, yılda yaklaşık 1.000 boya kurutma arabası satıyordu ve sadece Afrika ve Kuzey Amerika'ya değil aynı zamanda Doğru Avrupa ülkelerine de teslimat yapıyordu.

Vakum Teknolojine Yeni Odaklanma

Şirket kurucusunun torunu Dr. Kurt Schmalz, 1984'de şirketin genel müdürü oldu. Kardeşi Wolfgang Schmalz da 1990'da bir genel müdür oldu. Kurt Schmalz okuldayken bile zaten şirkete ait projeler ve siparişler üzerinde çalışıyordu ve yenilikçi düşünme tutkusunu geliştiriyordu. Çok geçmeden yeni bir ürün serisi piyasaya sürmenin gerekli olduğunu fark etti.

Bir ticari fuarda bir marangozluk şirketi işlem esnasında kapı panellerini yerinde tutmak için bir aygıt talep etti. Bu talep sonunda Dr. Kurt Schmalz'ın vakum teknolojisini kullanmasına neden oldu. Basınçlı havayla tahrik edilen vakumlu vantuzlara sahip özel bir çalışma masası ve vakum üreteci geliştirdi. Operatör bir ayak pedalına bastığında vakum üretecini çalıştırıyordu. Bir iş parçası yaklaştırıldığında vantuz iş parçasını sıkıca tutuyor ve döndürülebiliyor veya çevrilebiliyordu.  

İş gelişmeye devam ettiğinden şirket 1991 yılında İsviçre'nin Nürensdorf kentinde ilk yabancı yan kuruluşunu açtı. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'da o zamandan bu yana 17 tane daha açıldı. Schmalz ayrıca 80 ülkede daha ticaret ortakları ağına sahiptir. Bu, Schmalz'ın dünya çapında en önemli pazarlarda temsil edildiği anlamına gelir.

Geçtiğiniz birkaç on yılda Schmalz, vakum teknolojisi pazarında iz bıraktı ve hala iş parçalarının vakumla taşındığı ve kaldırıldığı uygulamalar için muazzam potansiyel var. Örneğin, vakum komponentleri giderek akıllı hale gelmekte ve artık kullanıcılara önemli süreç verileri sağlamaktadır. Schmalz bu alanda eğilim belirleyicidir: Vakum ve basınç şalterimiz bilgileri doğrudan bir akıllı telefon veya tablete göndermek için NFC (yakın alan iletişimi) kullanmaktadır ve otomasyon teknolojisinde tamamen yeni bir özelliktir. Bu ürün Schmalz'ı dünyada en çok rağbet gören endüstri ödüllerinden biri olan 2016 Hermes Ödülü için "İlk 5"e soktu.

Schmalz'ın her zaman ufkun ilerisine bakma yeteneği yeni bir iş alanına girişimizle kanıtlanır: Schmalz, üretim sistemleri, plastik ve taşıma teknolojisindeki geniş deneyimini enerji depolama sistemleri için çözümler geliştirmek ve üretmek için kullanıyor.

Şirketimizin heyecan verici geçmişi, adapte olma kapasitesi, yenilik yapma isteği ve müşterilerimiz için tutkuyla tanımlanır ve bu aynı özellikler bizi başarılı bir geleceğe taşıyacaktır.